img

Witamina C lewoskrętna – kwas L askorbinowy – najlepszy dla dzieci

Witamina C może mieć cząsteczki lewoskrętne lub prawoskrętne. Zdecydowanie lepsze dla nas są cząsteczki lewoskrętne i to one znajdują się niemal we wszystkich dostępnych na rynku suplementach diety. Jest to zjawisko tak wszechobecne, że większość producentów rezygnuje z zaznaczania tego faktu na opakowaniu.

Paradoksalnie, niewielki odsetek producentów takie oznaczenie stosuje tylko po to, by wyróżnić się na rynku, chociaż tak naprawdę nie wyróżnia się niczym. Jeśli zatem będziemy oferować dziecku witaminę C, a powinniśmy to robić, ponieważ organizm dziecka nie jest w stanie witaminy wytwarzać samodzielnie, nie ma większego znaczenia, czy suplement diety będzie opisany jako lewoskrętny czy nie. Nie trzeba się też przejmować przedawkowaniem witaminy. Najgorszym tego efektem jest biegunka, która nadmiar z organizmu dziecka usunie. W sposób niezbyt przyjemny, ale za to skuteczny.

Witamina C lewoskrętna – dla dzieci

Na wszelki wypadek warto się upewnić, czy na pewno naszemu dziecku podawana jest witamina lewoskrętna, bo tylko w takiej formie będzie w pełni użyteczna dla dziecka. Jej prawoskrętna forma nie jest przystosowana do pracy z enzymami w żołądku człowieka. Z witaminy trzeba też zrezygnować, jeśli organizm jest mocno zakwaszony. Kwas askorbinowy obniża poziom pH, co może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje przy już występujących powikłaniach zakwaszenia.

Przyjmowanie witaminy C

Witamina C lewoskrętna – dawkowanie

Dawkowanie witaminy C może być w przypadku dość liberalne, chociaż nie zaleca się, by przekraczało dawkę 60 miligramów na dobę. Związane jest to z kwasowością witaminy C. chociaż nie zaszkodzi pośrednio jako substancja obecna w organizmie, zaszkodzi jako kwas w żołądku i drogach moczowych, gdzie jej obecność może powodować podrażnienia. Jeśli boimy się takich reakcji, możemy podawać dzieciom askorbinian sodu, który jest zdecydowanie mniej niebezpieczny pod tym względem.

Co istotne, witamina C podawana dzieciom nie powinna być rozpuszczana w wodzie, ponieważ powoduje to rozkład jej sporej części i utratę właściwości biologicznej. Najlepiej jest ja rozpuszczać w substancjach naturalnie bogatych w witaminę C, jak na przykład w soku z cytrusów.

Karolina Bogusz

Redakcja witaminkac.pl

Zobacz również