img

Witamina C w ciąży

Witamina C znana też jako kwas askorbinowy to rozwiązanie, z którym mamy do czynienia już od wieków. Jest rozwiązaniem, które cieszy się powszechnym uznaniem, te jednak nie powinno być zaskoczeniem dla nikogo, kto zdaje sobie sprawę z charakterystycznych dla niej właściwości prozdrowotnych, w tym zwłaszcza z korzystnego wpływu, jaki wywiera na nasz układ odpornościowy.

Witamina C bierze też udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie, trudno więc dziwić się, że jej niedobór może stanowić poważny problem. Co ciekawe, w tym konkretnym przypadku nie trzeba martwić się o hiperwitaminozę. Pewne wątpliwości pojawiają się jedynie wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się witamina C spożywana przez ciężarne.

Witamina C – działanie

Mówiąc o tym, jak witamina C działa na nasz organizm, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że bierze ona udział w syntezie hormonów wytwarzanych w nadnerczach. Ma również właściwości typowe dla przeciwutleniaczy i pozwala na utrzymanie przez komórki naszego ciała korzystnego dla nich potencjału oksydacyjnego. Dziś mówi się już o tym, że kwas askorbinowy może brać udział w ponad trzystu procesach, z jakimi mamy do czynienia w naszym organizmie.

Gdy analizujemy dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, najczęściej spotykamy się z informacją, że wynosi ono od 45 do 90 miligramów. Jego zaspokojenie nie jest trudne, mamy bowiem do czynienia z witaminą, która pojawia się w wielu produktach spożywczych. Tu warto wspomnieć o kapuście, ziemniakach, brokułach oraz szpinaku, choć wspomniana lista jest zdecydowanie dłuższa.

Witamina C w ciąży – niedobór

Witamina C ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W ciąży niebezpieczny bywa jednak nie tylko jej niedobór, ale i nadmiar. Jeśli jest jej za mało, należy liczyć się z zaburzeniami w rozwoju układu nerwowego u płodu. W praktyce oznacza to, że dziecko może mieć w przyszłości trudności tak z koncentracją, jak i z zapamiętywaniem.

Witamina C w ciąży

Jeśli niedobór jest znaczący, możemy liczyć się także z poważnymi konsekwencjami, z którymi przyjdzie się zmagać przyszłej mamie. Tu najczęściej wspomina się o szkorbucie, trudnym gojeniu się ran, bólach stawów oraz bólach mięśni, choć problemem mogą być też obrzęki, brak apetytu i wrażenie ogólnego osłabienia organizmu.

Witamina C w ciąży – nadmiar

Okazuje się, że w ciąży niebezpieczny może być także nadmiar witaminy C. Zazwyczaj nie ulega ona kumulacji w organizmie i trudno o przypadki jej przedawkowania, w ciąży jednak sytuacja się komplikuje. Witamina C przyjmowana w nadmiarze może doprowadzić do uszkodzenia płodu, a same preparaty, w których skład wchodzi zalicza się do kategorii C leków stosowanych podczas ciąży.

W praktyce oznacza to, że udowodniono przypadki ich szkodliwego działania u zwierząt, choć nie ma badań na ludziach, które by to potwierdzały. Tu warto wspomnieć o tak zwanej embriotoksyczności, a więc o wpływie leku jeszcze przed sześćdziesiątym dniem ciąży. U zwierząt potwierdzono także teratogenność witaminy C, a więc jej szkodliwe działanie już na etapie pojawienia się zarodka. Warto mieć to na uwadze i zachowywać pewną ostrożność.

Bartosz Wojciechowski

Redakcja witaminkac.pl

Zobacz również