img

Witamina C - odpowiadamy na najczęstsze pytania

Kwas L-askorbinowy

Jednym z najczęściej zadawanych pytań odnoszących się do kwasu L-askorbinowego jest pytanie o to, czy jest on rzeczywiście lewoskrętną witaminą C. Warto zatem pamiętać o tym, że sam podział na lewoskrętną i prawoskrętną witaminę C jest sztuczny, nawet, jeśli nie da się zaprzeczyć temu, że cieszy się on już od pewnego czasu sporą popularnością. Witamina to określenie zarezerwowane dla związków charakteryzujących się aktywnością biologiczną w ludzkim organizmie. Kwas askorbinowy rzeczywiście posiada dwa asymetryczne atomy węgla, a tym samym substancja ta może pojawić się pod postacią czterech izomerów.

Tylko dla jednego z nich charakterystyczna jest jednak aktywność biologiczna w ludzkim ustroju i właśnie ten określany jest jako kwas L-askorbinowy. Pozostałe izomery nie są witaminami i żaden naukowiec nie nazywa ich w ten sposób. Jeśli więc na opakowaniu widnieje napis witamina C, nie musimy żywić obaw odnoszących się do tego, z którym izomerem mamy do czynienia. Wątpliwości powinny więc rodzić się przede wszystkim wówczas, gdy określenie takie nie występuje.

Witamina C – dawkowanie w okresie infekcji

Osoby, które sięgają po witaminę C często zastanawiają się też nad tym, jak należy ją dawkować, jeśli nie chce się pogorszyć swojego stanu zdrowia. W przypadku zdrowego organizmu można liczyć na to, że poradzi sobie on z dawką wynoszącą od 4 do 15 gramów wspomnianej witaminy dawkowaną od czterech do sześciu razy w ciągu doby. Jeśli jesteśmy lekko przeziębieni, dawka powinna zostać zwiększona i wynosić od 30 do 60 gramów przy założeniu, że dawek powinno być od sześciu do dziesięciu.

Dieta ciążowa

Jeśli mamy do czynienia z grypą, zapotrzebowanie organizmu na witaminę C wzrasta do 150 gramów, a liczba dawek może wynieść nawet dwadzieścia. O największych potrzebach mówi się w kontekście wirusowego zapalenia płuc, gdy można stosować nawet 200 gramów wspomnianej witaminy przyjmując ją nawet 25 razy w ciągu doby. Podobne dawki znajdują zastosowanie także w odniesieniu do infekcji o charakterze bakteryjnym.

Witamina C w ciąży

A co z witaminą C przyjmowaną przez ciężarne? Nie brakuje przecież informacji o tym, że może być wówczas szkodliwa. Oczywiście, informacje takie pojawiają się dość często, podczas ich analizowania warto jednak zwracać uwagę nie tylko na samą ich treść, ale również na to, jakie jest źródło ich pochodzenia. Nie można też zapominać o tym, że wpływ witaminy C na kobiety w ciąży oraz ich płody nie raz był przedmiotem badań naukowych.

Z tych wynika, że nawet w przypadku „dawek wyższych niż zalecane” nie mieliśmy do czynienia z nawet jednym poronieniem. Co więcej, pacjentki poddawane badaniom, tak samo, jak kobiety z grupy kontrolnej, miały lekki poród, który nie wiązał się z bardzo dużą bolesnością.

Co nie mniej istotne, nawet w jednym przypadku już po porodzie nie doszło do krwotoku, co również postrzegano jako argument przeciwko stosowaniu przez ciężarne dużych ilości witaminy C. Witamina C nie wywarła też negatywnego wpływu na same przychodzące na świat dzieci, które były zdrowe i silne, ze sporą masą urodzeniową.

Bartosz Wojciechowski

Redakcja witaminkac.pl

Zobacz również