img

Witamina C dla dzieci

Gdy zastanawiamy się nad tym, czy dzieci w ogóle potrzebują witaminy C, musimy uświadomić sobie, że mówimy w tym momencie o związku, którego nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. To właśnie dlatego tak duże znaczenie ma obecność witaminy C w naszej diecie, a w przypadku wystąpienia jej niedoborów – w formie suplementu.

Przedawkowanie witaminy C jest zjawiskiem rzadko spotykanym. Co więcej, nawet, jeśli do niego dojdzie, nie mamy wcale do czynienia ze zbyt poważnym problemem, jego najpoważniejszym objawem jest bowiem biegunka, w trakcie której nadmiar witaminy C może opuścić organizm. Jak zatem wspierać dziecięcy organizm?

Askorbinian sodu – witamina C dla dzieci

Askorbinian sodu to tak naprawdę sól sodowa kwasu askorbinowego, a więc substancja, z którą mamy do czynienia w momencie, w którym kwas askorbinowy zostanie zobojętniony poprzez wodorotlenek lub wodorowęglan sodu. W trakcie przemian, które w organizmie zachodzą w sposób naturalny, dochodzi do odłączenia się kationu sodowego. W następstwie tego zjawiska askorbinian sodu przeobraża się w witaminę C. Askorbinian sodu jest rozwiązaniem budzącym szczególne zainteresowanie wśród tych osób, które zmagają się z problemami z trawieniem, nic więc dziwnego, że podaje się go również dzieciom.

Organizm dziecka

Ma lekko słony smak, przed podaniem dobrze jest więc rozprowadzić go w soku z cytryny lub pomarańczy tak, aby wydał się dziecku smaczniejszy. Oczywiście, również w tym wypadku nie należy przesadzać, zbyt duże dawki tego związku mogą bowiem doprowadzić do niedoborów magnezu. Jeśli jednak zdecydujemy się na jego stosowanie, możemy liczyć na to, że w żaden sposób nie zagrozimy śluzówce układu pokarmowego.

Dawki askorbinianu sodu różnią się w zależności od wieku i wagi dziecka, choć pewne znaczenie ma również jego ogólny stan zdrowia. Jeśli mamy do czynienia z infekcją, nawet 300 mg askorbinian sodu na dobę będzie dawką skuteczną i bezpieczną, choć oczywiście zaleca się nie tylko systematyczne podawanie mniejszych dawek, ale i uważne obserwowanie organizmu.

Acerola: witamina C dla dzieci

Innym źródłem witaminy C, którym warto się zainteresować jest acerola. Nie można przy tym dziwić się zainteresowaniu, jakie budzi, znana jest bowiem z tego, że jest dobrze przyswajana przez dziecięcy organizm. Ta wiśnia pochodząca z Barbados to wyjątkowy owoc, przyjmuje się bowiem, że nawet, jeśli ma wielkość jagody, w jego składzie znajduje się tyle samo witaminy C, co w kilogramie cytryn.

Paulina Sowińska

Redakcja witaminkac.pl

Zobacz również