img

Leczenie witaminą C

Witamina C to powszechnie stosowany suplement diety w naszym kraju. Jednak jest to również taki suplement, który wiele osób stosuje bez ładu i składu czego efektem dalej będzie niska skuteczność terapii z użyciem takiego związku.

Witamina C i właściwości

Do opracowania modelu suplementacji trzeba zobaczyć cenne właściwości jakie posiada ta właśnie witamina. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w ludzkim organizmie nie ma żadnego mechanizmu, który pozwala na gromadzenie zapasów tej właśnie substancji a to oznacza, że nie będzie nadmiaru witaminy C jeśli nie zostanie wykorzystana będzie wydalona. Wydalenie nadmiaru następuje przez nerki.

Z tego płynie wniosek, że jeśli nie będzie nam brakować witaminy C nie powinno się jej suplementować, ponieważ w ten sposób wyłącznie zwiększy się obciążenie układu wydalniczego a co za tym idzie nie będzie żadnych korzyści dla organizmu.

Kolejna ważna sprawa to kwestia przyswajalności syntetyczna witamina C nie jest bowiem dobrze wchłaniana. Najbardziej prawdopodobne będzie tutaj to, że brak pewnych naturalnych substancji towarzyszących, które będą stymulować przyswajanie witaminy C poprzez błonę kosmków do układu krwionośnego.

Stosowanie witaminy C

W naturalnej postaci Witamina C będzie zdecydowanie bardziej skuteczna, a więc nie tylko szybciej da zadowalający efekt, ale także nie będzie powodowała obciążania układu pokarmowego substancjami dodatkowymi, które dodaje się do syntetycznych suplementów. Witamina C sama w sobie nie ma praktycznego działania. gdyby jedynie chciało się ją zwiększyć to byłoby proste. ten związek to właściwie katalizator albo też reagent w reakcjach chemicznych i będzie wpływał korzystnie na działanie komórek oraz tkanek.

Co z tego wynika?

Te właściwości maja istotne znaczenie dla suplementacji. Przede wszystkim mając na uwadze wyjątkową skuteczność trzeba będzie iść w kierunku naturalnych źródłem a więc wiśni acerola, pietruszki albo porzeczkom. Po drugie suplementację prowadzi się tylko wtedy gdy można z pewnością stwierdzić, że niedobór witaminy istnieje i trzeba będzie braki uzupełnić.

Po trzecie decydując się na zastąpienie świeżych owoców suplementami będzie trzeba wybrać wyłącznie te dobrych marek, ponieważ proces technologiczny będzie miał duży wpływ na właściwości preparatu. Dobre suplementy uwalniają witaminę stopniowo i można oczekiwać, że będzie ona działać rzeczywiście korzystnie na organizm i w odpowiednim stopniu. Oczywiście dawka nie powinna być większa niż kilkadziesiąt mg na dobę a w szczególnych przypadkach przy chorobie maksymalnie 1gram.

Bartosz Wojciechowski

Redakcja witaminkac.pl

Zobacz również