img

Witamina C na twarz – jak działa?

Witamina C jest niezwykle ceniona między innymi dlatego, że jest to jeden z najbardziej efektywnych antyutleniaczy dostępnych w naturze. Niestety, nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować witaminy C, znajdującej się w naturalnej postaci. Brakuje nam do tego bardzo ważnego enzymu, który pojawia się w roślinach.

W związku z tym nie pozostaje nam nic innego jak dostarczać organizmowi witaminy poprzez źródła pokarmowe bądź w postaci specjalnych preparatów. Bardzo dużo jest jej w owocach cytrusowych, truskawkach i malinach, a także w papai. Wśród warzyw godne polecenia są wszystkie warzywa zielone, w tym zwłaszcza brokuły. Żeglarze odkryli, że jedzenie niektórych produktów ratowało ich przed szkorbutem, ale witamina C jest w stanie zaoferować nam znacznie więcej niż tylko brak krwawienia z dziąseł. Jeśli podamy jaw postaci serum na twarz, korzyści mogą być naprawdę zdumiewające.

Korzyści ze stosowania Serum z witaminą C

1. Zapobiega powstawaniu zmian wynikających z fotostarzenia

Fotostarzenie to uszkodzenia skóry wynikające z wystawienia jej na działanie promieni słonecznych, a konkretnie ich ultrafioletowego pasma. Stosowanie kwasu askorbinowego sprawia, że zwłaszcza u osób o jasnej karnacji, a taką mają najczęściej osoby żyjące w naszym kraju, następuje znaczna redukcja uszkodzeń spowodowanych promieniami słonecznymi. Zmniejszają się zmarszczki, pooprawia się tekstura skóry i znikają przebarwienia.

Układ odpornościowy

2. Zmniejsza przebarwienia

W znakomitej większości przebarwienia skóry są dla nas całkowicie nieszkodliwe. Tym niemniej, są one bardzo nieestetyczne i jeśli posiadamy ciemne przebarwienia na skórze twarzy lub na dłoniach, zawsze będziemy się starali je usuwać lub przynajmniej ograniczać. Powodem powstawania plam na skórze, zwykle w ciemniejszym odcieniu, są nieprawidłowości związane z produkcją melaniny.

Cześć takich plam ma oczywiście podłoże chorobowe, ale zdecydowanie najczęściej jest to po prostu efekt nierównomiernej reakcji na działanie słońca. Część komórek barwnikowych zaczyna produkować melaninę zbyt intensywnie. Witamina C jest w stanie blokować enzym za to odpowiedzialny, dzięki czemu produkcja melaniny znacznie spada i dotknięta przebarwieniem skóra z czasem wraca do normalnego wyglądu.

3. Zapewnia trwałe wsparcie dla kolagenu

Jedną z najważniejszych funkcji witaminy C jest kontrolowanie produkcji kolagenu we współpracy z odpowiedzialnymi za realna pracę enzymami. Przyspieszona synteza kolagenu to nie tylko ładniejsza skóra wolna od zmarszczek, ale także znacznie szybsze gojenie się wszelkich ran i efektywniejsze usuwanie plam pojawiających się na skórze.

Karolina Bogusz

Redakcja witaminkac.pl

Zobacz również