img

Witamina C do twarzy

Witamina C ma bardzo duży wpływ na działanie naszego organizmu, w tym na wygląd naszej skóry, szczególnie delikatnej skóry twarzy.

Niestety, podawanie jej doustne zazwyczaj posiada bardzo ograniczony wpływ na pokrycie naszego ciała, czyli skórę, przez co dermatolodzy są zgodni, że w celu uzyskania jej odpowiedniego działania potrzebne jest podawanie jej dużych dawek bezpośrednio na skórę. W ten sposób możliwe jest zregenerowanie zniszczonego naskórka, usunięcie zmian wywołanych promieniowaniem słonecznym, nawilżenie i nawet usuwanie stanów zapalnych powstałych na skórze.

Kwas L-askorbinowy

Jednym z procesów, na który wielki wpływ ma witamina C, jest synteza kolagenu. Jest to substancja odpowiedzialna za jędrność naszej skóry, jej właściwe napięcie. Podawanie jej bezpośrednio na skórę jest o ponad 20% skuteczniejsze dla odbudowy naskórka niż podawanie jej doustne pod warunkiem, że będzie podawana w formie maleńkich kapsułek. Jest to niezbędne, ponieważ witamina C jest bardzo podatna na utlenianie i zostałaby zniszczona zanim dotarłaby do skóry właściwej i do uszkodzonych jej części.

Łagodzenie podrażnień i wzmacnianie naczynek

Chociaż witamina C może nam kojarzyć się z podrażnieniami, w praktyce jej działanie jest kojące. Ważne jest tylko, by łagodzące preparaty do skóry nie zawierały jej za dużo. 10% wagi kosmetyku to górna granica zawartości witaminy C. Jak najbardziej takie kosmetyki mogą być stosowane ze skórą wrażliwą tym bardziej, że witamina C jest w stanie wzmacniać naczynia włosowate. Zmniejsza to ryzyko pękania naczynek oraz skłonność do zaczerwieniania się. Trzeba jedynie uważać na kosmetyki odmładzające, które pomimo zawartości witaminy C mogą być zbyt agresywne dla skóry delikatnej.

Witamina C na twarz - działanie przeciwtrądzikowe

Potwierdzono naukowo, że witamina C w dużych dawkach podawanych bezpośrednio na skórę może łagodzić wypryski trądzikowe. Związane jest to z tym, że blokuje utlenianie się sebum, które nie zatyka porów. Co więcej, rozjaśnia już istniejące wypryski i sprawia, że miejscowe stany zapalne są łagodzone. Przywraca to skórze bardziej naturalny, zdrowy kolor. Sproszkowaną witaminę C można dodawać do innych kosmetyków wzmacniając tym samym ich potencjał.

Zadbana skóra

Serum z witaminą C

Serum z witaminą C nawilża skórę i poprawia jej koloryt. Wzmacniane są też podskórne naczynia krwionośne.

Witamina C – wspaniały antyoksydant

Witamina C jest w stanie walczyć z wolnymi rodnikami znanymi przede wszystkim jako czynnik ryzyka nowotworów, ale też element przyśpieszający starzenie się skóry. Jej podanie może również zniwelować skutki uszkodzenia skóry przez nadmiar promieniowania UVB, które powoduje opaleniznę. Witamina C wspiera produkcję fiobroblastów, które z kolei przyśpieszają produkcję kolagenu.

Witamina C chroni przed słońcem

Podanie witaminy C może ograniczać produkcję melaniny, której obecność często bywa efektem wystawienia na nadmiar promieni słonecznych. Plamy powstałe w skutek nadmiernego opalania się zostają rozjaśnione.

Paulina Sowińska

Redakcja witaminkac.pl

Zobacz również