img

Witamina C - ranking

Witamina C to naturalny przeciwutleniacz, aktywujący enzymy, ułatwiający asymilację żelaza. Ważną funkcją witaminy C jest utrzymywanie prawidłowego stanu tkanki łącznej, niezbędnego w syntezie kolagenu. Choć witamina C znana jest z działania przeciwinfekcyjnego i uodparniającego tak naprawdę ma ona inne zastosowania jak np. stabilizacja stanu psychiki czy ochrona przed stresem oksydacyjnym czyli zaburzeniem między wolnymi rodnikami (utleniaczami) a antyoksydantami (przeciwutleniaczami). 

Witamina C - niedobór 

Niedobory witaminy C dały we znaki marynarzom pod koniec XV wieku podczas odkryć geograficznych. Brudna woda oraz stare jedzenie były częstą przyczyną zachorowań na szkorbut. Co ciekawe James Cook - jeden z największych żeglarzy w dziejach w 1768 roku wyruszył na rejs dookoła świata. Żadna osoba z jego załogi nie padła ofiarą szkorbutu. Dlaczego? Każdego dnia do posiłków na statku dodawano kiszoną kapustę, która jak wiadomo jest bogatym źródłem vit. C. 
 

Ciekawostka

Amerykański lekarz - John Crandon w okresie międzywojennym przeprowadził na sobie kontrowersyjny eksperyment, polegający na wykluczneiu z diety świeżych warzyw i owoców na pół roku. Nowe żywienie opierające się na diecie "krakersowo - serowej" doprowadziło go do utraty wagi, krwawych rozstępów na skórze i problemów z gojeniem się ran. Duże ilości witaminy C postawiły lekarza na nogi.
 

Witamina C - właściwości

Kwas askorbinowy znany nam pod nazwą vit. C pomaga włóknom kolagenu wdrożyć się prawidłowo w strukturę spirali DNA. Jego niedobory powodują odchylenia od normy w strukturze kolagenu, a co za tym idzie - tworzenie się niegojących ran. Warto wiedziec, że znana nam witamina:

  • jest silnym antyoksydantem, któy chroni nas przed wolnymi rodnikami
  • w połączeniu z witaminą E ochrania układ krażenia
  • bierze udział w syntezie kolagenu
  • pomaga wchłaniać żelazo
  • działa przeciwhistaminowo - działa antyalergicznie, łagodzi stany zapalne
  • pobudza odporność 


Witamina C - ranking

Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych na rynku produktów zawierających w swoim składzie skoncentrowaną witaminę C. Dowiedz się po co warto sięgnąć zamierzając poddać się suplementacji. 
 

1. DuoLife Vita C- forma płynna 


W pełni naturalna witamina C, zapewniająca dzienne zapotrzebowanie na tą substancję. W skład VitaC wcohdzi: acerola będąca głównym źródłem wit. C, dzika róża - zawierająca około 40% więcej vit. C niż cytrusy, jagody CamuCamu będące mieszanką witaminową. Produkt w pełni naturalny, bez dodatku konserwantów i czy stabilizatorów smaku. 

 

 

 

 


2. Witamina C z dzikiej róży - tabletki


Witamina C w formie proszku. W skład suplementu wchodzi kolagen  oraz dzika róża bogata w związki organiczne i witaminy min. z grupy B. Dlaczego Colway znalazł się na ms 2gim? Stosunek jakości do ceny plus forma podania jest mniej korzystna i wygodna niż w VitaC. 

 


 

 

3. Cheers Vit C 

 

W skład produktu plasującego się na 3cim mijescu wchodzi ekstrakt z cytrusów, gorzkiej pomarańczy, bioflawonoidy cytrusowe, selen pozyskiwany z drożdzy, ekstrakt z aceroli oraz kwas elagowy. Produkt dobrze przyswajalny, zapakowany w kapsułki. 

 

 

 

 

​4. Liposomalna witamina C o smaku ananasowym

 

Dobrej jakości suplement diety. Witamina C w tym przypadku została zamknięta w liposomy czyli małe tłuszczowe pęcherzyki, które pomagają organizmowi w jej wchłanianiu. 

 

 

 

 

 

5. Liquid C 


Kolejny suplement diety w formie płynnej, czyli najlepiej przyswajalnej dla organizmu. Formuła zawiera kompleks antyoksydantów, chroni przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Dzięki swojej formie ułatwia przyjmowanie osobom z trudnościami z połknięciem dużych tabletek. 

 

 

 

PODSUMOWANIE 

Nasz faworty - Vita C zasługuje na uwagę pod względem oferowanej jakości, ceny a także formy podania. Płynna witamina C nie tylko jest bardzo dobrze przyjmowana przez organizm ale także ułatwia połykanie osobom z problemamy z przełykaniem większych kapsułek. 

 

 

 

Karolina Bogusz

Redakcja witaminkac.pl

Zobacz również